عمل ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی

در صورتی که نتایج جراحی از لحاظ زیبایی ناامید کننده باشد و یا مشکلات تنفسی و عملکردی در بینی ایجاد شود، جراحی ترمیمی بینی تنها راه نجات از این شرایط است چرا که می‌تواند باعث ناامیدی و کاهش اعتماد به نفس افراد ‌شود.

جراحی-ترمیمی-بینی

تاثیر یک جراحی ناموفق در زندگی افرادی که به تازگی جراحی بینی انجام داده‌اند می‌تواند بسیار مخرب باشد. افرادی که جهت جراحی بینی اقدام می‌نمایند معمولاُ سال‌های بسیاری به این جراحی فکر کرده‌اند و با امید به کسب بهترین نتایج زیبایی اقدام به این جراحی می‌کنند. یک جراحی بینی ناموفق در تمام جنبه‌های زندگی فرد ممکن است تاثیر منفی بگذارد و در برخی از افراد ناامیدی، خجالت و افسردگی را به همراه دارد.

جراحی ترمیمی بینی چیست؟

جراحی ترمیمی بینی ممکن است دومین، سومین و یا چندمین جراحی بینی باشد. در حالت کلی جراحی ترمیمی بینی به جراحی گفته می‌شود که با هدف برطرف کردن مشکلاتی که در جراحی قبلی ایجاد شده، انجام می‌شود. این جراحی بسیار پیچیده‌تر از جراحی اولیه است و معمولاُ اکثر جراحان این جراحی را به دلیل چالش‌هایی که در حین جراحی ممکن است ایجاد شود انجام نمی‌دهند.

علت انجام جراحی ترمیمی بینی

دلایل زیادی منجر به شکست جراحی اولیه بینی می‌شود. برخی از مهمترین دلایلی که بیماران تصمیم می‌گیرند جهت جراحی ترمیمی اقدام نمایند عبارت است از:

عدم مشخص کردن هدف جراحی

در بعضی موارد بیماران پیش از جراحی هیچ گونه توضیحاتی در مورد تغییرات و یا اصلاحاتی که تمایل دارند انجام شود به جراح ارائه نمی‌کنند و یا این خواسته‌ها را به صورت واضح و شفاف بیان نمی‌کنند. این موضوع باعث می‌شود پس از جراحی از نتایج جراحی رضایت نداشته باشند.

تشخیص اشتباه

زمانی که جراح بدون معاینات لازم اقدام به جراحی نماید ممکن است در حین جراحی با شرایطی روبرو شود که قادر به انجام جراحی مطابق آنچه برنامه ریزی شده بود نباشد.

عفونت

عدم پیروی از دستورالعمل‌های پس از جراحی می‌تواند منجر به عفونت و آسیب‌هایی به ساختار بینی پس از جراحی شود.

عدم تجربه و مهارت کافی

بی‌تجربه بودن جراح و ایجاد نتایج غیر طبیعی در بینی نیز منجر به انجام مجدد این جراحی خواهد شد.

مشکلات تنفسی

اختلال در تنفس و عملکرد بینی نیز از دیگر دلایل انجام جراحی ثانویه بینی است.

اصلاحاتی که در جراحی ترمیمی بینی انجام می‌شود!

✅ بازسازی بافت‌ها و اجزای ظریف بینی از ساختار فرو ریخته در جراحی قبلی

✅ بازسازی قسمت‌هایی که در جراحی قبلی برداشته شده و یا دچار صدمه شده است.

✅ برقراری تقارن در دو سمت بینی

✅ برداشتن هرگونه بافت اسکار تشکیل شده در جراحی قبلی

✅ برطرف کردن هرگونه مشکل عملکردی که باعث اختلال در فرآیند تنفس و یا بویایی شده است.

✅ اصلاح خونرسانی در قسمت‌های مختلف بینی جهت جلوگیری از عفونت

تفاوت جراحی اولیه بینی و جراحی ترمیمی

جراحی ترمیمی به زمانی بسیار بیشتر از جراحی اولیه نیاز دارد. جراحی اولیه معمولاُ حدود 2 ساعت زمان نیاز دارد اما جراحی ترمیمی به حداقل 4 ساعت زمان جهت انجام اصلاحات، نیاز دارد.

تفاوت-جراحی-اولیه-بینی-و-جراحی-ترمیمی

مدت زمان بهبودی پس از جراحی ترمیمی معمولاُ بیشتر است. جراحی ترمیمی برای افرادی که پوست بینی نازک و معمولی دارند به حداقل 6 الی 12 ماه زمان جهت بهبودی نیاز دارد. افرادی که پوست بینی ضخیم‌تری دارند معمولاُ به 2 سال زمان جهت بهبودی کامل و از بین رفتن تورم‌ها نیاز دارند.

اهمیت پیوند غضروف در جراحی ترمیمی

جراحی ترمیمی بینی در اکثر موارد (تقرییاُ در تمام موارد) احتیاج به پیوند غضروف دارد. پیوند غضروف برای ایجاد فرم و عملکرد طبیعی بینی لازم است. غضروف پیوندی معمولاُ از بدن خود بیمار تهیه می‌شود. قسمت‌هایی که برای پیوند غضروف بینی مناسب هستند شامل تیغه بینی، گوش و یا دنده است.

حداقل فاصله‌ی زمانی بینی جراحی اولیه و جراحی ترمیمی

در اکثر موارد 12 تا 18 ماه زمان نیاز است تا التهاب و تورم جراحی اولیه از بین برود. بافت‌های نرم بینی که در جراحی اولیه شکافته می‌شوند و تغییراتی در ساختار آنها صورت می‌گیرد معمولاُ پاسخ‌های التهابی شدیدی از خود نشان می‌دهند که منجر به ایجاد تورم و بافت اسکار می‌شوند.

به همین دلیل لازم است تا زمانی که التهاب بافت بینی به صورت کامل از بین برود جهت جراحی ترمیمی صبر نمائيد. بسیاری از بیماران به دلیل نارضایتی که از نتایج جراحی اولیه دارند اصرار دارند که جراحی ترمیمی در فاصله‌ی زمانی کوتاهتری انجام شود اما جراحی پیش از بین رفتن التهاب اولیه ممکن است باعث پاسخ التهابی شدیدتری در جراحی ترمیمی شود و نتایج جراحی را با اختلال مواجه نماید.

عوامل تاثیر گذار در موفقیت جراحی ثانویه بینی

عوامل بسیاری در نتیجه جراحی ترمیمی بینی تاثیرگذار هستند که عبارتند از:

عوامل-تاثیر-گذار-در-موفقیت-جراحی-ثانویه-بینی

تامین خون کافی

جراحی ترمیمی که معمولاُ با پیوند غضروف انجام می‌شود نیاز به تامین خون کافی جهت موفقیت در پیوند و کاهش احتمال عفونت را دارد. تامین خون کافی در بینی علاوه بر مهارت جراح به عدم مصرف سیگار و تنباکو در دوران نقاهت پس از جراحی نیز وابسته است.

خاصیت ارتجاعی پوست

در جراحی ترمیمی ممکن است نیاز به بزرگ کردن ساختار و چارچوب بینی باشد. کشش بیش از حد پوست می‌تواند به این ساختار آسیب وارد نماید و در خونرسانی اختلال ایجاد نماید و باعث عفونت و یا عدم موفقیت در پیوند غضروف شود.

تشکیل بافت اسکار

میزان تشکیل بافت اسکار در افرادی که پوست بینی ضخیم‌تری دارند معمولاُ بیشتر است و این خطر در جراحی ترمیمی افزایش می‌یابد.

کلام آخر

جراحی ترمیمی بینی یک جراحی بسیار پیچیده است که نیاز به مهارت‌ و تجربه‌ی بسیاری دارد. خطرات و مشکلات احتمالی زیادی در حین جراحی ترمیمی ممکن است ایجاد شود و در صورتی که جراح تجربه‌ی کافی برای جراحی ترمیمی نداشته باشد ممکن است مدیریت مشکلات ایجاد شده امکان پذیر نباشد، و موجب ایجاد نتایج بدتری نسبت به جراحی اولیه شود. بنابراین پیش از جراحی ترمیمی باید تحقیق کافی در مورد مهارت و تجربه‌ی جراح خود کسب نمائید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *