ورم بینی پس از عمل

ورم بینی بعد از عمل و روش های کاهش آن

ورم بینی بعد از عمل چرا اتفاق می‌افتد؟ آیا باید برای ورم بینی ایجاد شده بعد از جراحی نگران باشیم؟ این ورم معمولاً ناشی از واکنش بدن به جراحی و انتقال مایعات و خون به ناحیه جراحی است. این وضعیت بعد از جراحی معمولاً به مرور زمان کاهش می‌یابد و در طی چند هفته بهبود پیدا می‌کند. در این مقاله به عواملی پرداختیم که برای از بین بردن این ورم اثرگذاری خوبی دارند و همچنین عوامل افزایش دهنده این تورم را بیان کردیم.

ورم-بینی-بعد-از-عمل-و-روش-های-کاهش-آن

آیا ورم بینی بعد از عمل طبیعی است؟

ورم بینی پس از عمل به طور معمول اتفاق می‌افتد و به عنوان یک عارضه طبیعی پس از جراحی در نظر گرفته می‌شود. ورم معمولاً به دلیل تراکم خون و مایعات در منطقه جراحی و واکنش طبیعی بدن به آسیب دیدگی در این منطقه رخ می‌دهد. این ورم برای یک مدت زمان در ظاهر وجود دارد و سپس به تدریج کاهش می‌یابد. اگر ورم بینی شما بعد از مدتی افزایش پیدا کرد یا با تغییر رنگ پوست همراه شد، دیگر طبیعی نبوده و باید حتما به جراح بینی خود مراجعه داشته باشید.

تا چه مدت بعد از عمل ورم بینی از بین می رود؟

مدت زمانی که ورم بینی بعد عمل از بین می‌رود، بستگی به میزان تغییرات ساختاری بینی، نحوه انجام جراحی و ویژگی‌ های فردی زیباجو دارد. معمولا این تورم طی یک الی سه ماه از بین می‌رود. اما ممکن است در برخی افراد این مدت زمان کمی بیشتر یا کمتر باشد. حتی این مورد دیده شده که فرد هنوز بعد از گذشت 5 ماه ورم بینی دارد و نگران این موضوع است اما باید بدانید که کاملا طبیعی است و به مرور زمان از بین خواهد رفت.

روش های کاهش ورم بینی بعد از جراحی

برای کاهش ورم بعد از جراحی بینی، روش های متعددی وجود دارد که معمولا در روز عمل، توسط بهترین جراح بینی به زیباجو اعلام می‌گردد. همچنین پزشک توصیه دارد که این موارد باید حتما رعایت شوند زیرا در صورت عدم اهمیت به آن ها میزان تورمات افزایش پیدا می‌کند و به سختی بهبود می‌یابد.

قرار دادن یخ یا کمپرس سرد بر روی ناحیه بینی به مدت 10 الی 15 دقیقه به کاهش ورم کمک می‌کند. این کار را چند بار در طول روز انجام دهید. مراقب باشید یخ به صورت مستقیم بر روی پوست قرار نگیرد زیرا باعث آسیب به پوست در آن منطقه می‌شود و حتی می‌تواند سوختگی سطحی را برای این ناحیه ایجاد کند زیرا پوست در این بازه زمانی خیلی حساس و نازک است.

روش-های-کاهش-ورم-بینی-بعد-از-جراحی

استفاده از داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن یا پاراستامول برای کاهش ورم و درد پس از جراحی تجویز می‌شود که باید به موقع و سر ساعت مصرف شوند. به طور خودسرانه این داروها را قطع نکنید.

استراحت و خواب کافی به تنظیم فشار خون و جریان خون مناسب در ناحیه بینی کمک می‌کند و در نهایت به طور غیر مستقیم سبب کنترل ورم بینی خواهد شد.

استفاده درست و چسب زدن بر روی بینی باعث کاهش ورم و فرم دهی مناسب بینی می‌شود. این مسئله خیلی مهم است بنابراین به آموزش نحوه چسب زدن بعد از جراحی بینی توسط پزشک دقت کنید.

مصرف مایعات زیاد مانند آب فراوان و آبمیوه های طبیعی به کاهش این تورم کمک می‌کنند. روزی که آب فراوان بنوشید، متوجه کاهش ورم در روز بعدی آن خواهید شد.

عوامل موثر در افزایش ورم بینی بعد از عمل

عدم رعایت برخی نکات و دستورالعمل های بعد از عمل بینی باعث بروز برخی عوارض و تورم در ناحیه بینی می‌شود. در ادامه با عوامل موثر بر افزایش ورم بینی بعد از عمل آشنا شوید.

نوع  جراحی

نوع و میزان جراحی انجام شده می‌تواند به افزایش ورم بینی بعد از عمل بینی منجر شود. برای مثال، در جراحی ‌هایی که برای تغییر شکل بینی انجام می‌شود، ورم بیشتری ایجاد خواهد شد.

میزان ترشحات مایع

میزان ترشحات مایع در ناحیه بینی بعد از جراحی می‌تواند به ورم بیشتر منجر شود. این ترشحات معمولاً به عنوان پاسخ بدن به آسیب دیدگی ناحیه جراحی تولید می‌شوند.

حساسیت پوست

برخی افراد دارای حساسیت پوستی هستند که ممکن است ورم بیشتری بعد از عمل را برایشان رقم بزنند.

عفونت

بروز عفونت در ناحیه بینی می‌تواند به ورم بیشتری منجر شود. عفونت ‌های متداول شامل عفونت ‌های باکتریایی، ویروسی و قارچی هستند که معمولا به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و آلودگی اتاق عمل به وجود می‌آید.

عوامل مرتبط با بیمار

عواملی مانند سابقه بیماری، عادات غذایی و استفاده زیاد نمک، مصرف داروها و سابقه حساسیت به داروها نیز تورم های شدید ایجاد می‌کند.

سوالات متداول در مورد ورم بینی بعد از جراحی

ورم بعد از عمل بینی قابل کنترل است؟

پاسخ مثبت است. شما می‌توانید با رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی و اهمیت به آن ها، ورم بعد از جراحی خود را کنترل کنید.

ورم پس از جراحی بینی همیشه مشکل به حساب می‌آید؟

ورم بینی پس از جراحی بینی معمولاً به طور طبیعی کاهش یافته و برطرف می‌شود. اما در صورت بروز ورم غیرطبیعی یا هرگونه عارضه دیگر، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

برای ورم بینی بعد از عمل چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت بروز ورم غیر طبیعی، درد شدید، ورم نامتعادل، خونریزی شدید، علائم عفونت مانند تب، تغییرات رنگ پوست و هرگونه علامت دیگری که نگران کننده هستند ، باید به جراح بینی خود مراجعه کنید.

در نهایت باید بدانید…

ورم بینی بعد از عمل معمولاً طبیعی است و به علت تحریک و ترمیم بافت‌ها رخ می‌دهد. این وضعیت ممکن است باعث عدم ناراحتی برای بیمار شود. با امکاناتی مانند استفاده از کمپرس یخ، قرار دادن سر در بالای بدن و استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک، می‌توان ورم را کاهش داد. در صورتی که ورم به شدت افزایش یابد، درد شدید و علائم نگران کننده دیگری وجود داشته باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب ارائه شود. اغلب در مدت زمان مناسب، ورم کاملاً بهبود می‌یابد و بیمار به وضعیت طبیعی خود بازمی‌گردد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *